• امروز : سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 July - 2024
کل اخبار 7254اخبار امروز : 0
9

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد: تیم اقتصادی دولت انسجام ندارد

  • کد خبر : 16802
  • ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۷
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد: تیم اقتصادی دولت انسجام ندارد

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با بیان این موضوع که لازمه هدایت اقتصاد کشور مدیریت قدرتمند است، اضافه کرد: در حال حاضر مدیریت اقتصاد دولت انسجام لازم را ندارد و فرماندهی اقتصاد مقاومتی، معاون اقتصادی رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد، مشاور اقتصادی، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر تعاون، […]

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد با بیان این موضوع که لازمه هدایت اقتصاد کشور مدیریت قدرتمند است، اضافه کرد: در حال حاضر مدیریت اقتصاد دولت انسجام لازم را ندارد و فرماندهی اقتصاد مقاومتی، معاون اقتصادی رئیس جمهوری، وزیر اقتصاد، مشاور اقتصادی، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر تعاون، کار و رفاه، وزیر مسکن و … هرکدام با دیدگاه های مختلف و گاها متضاد، اقتصاد کشور را مدیریت می کنند.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت استان یزد، فعالین اقتصادی استان یزد در حضور دکتر نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور و مهندس زمانی قمی استاندار یزد، معاونین و مدیران ارشد کشوری و استان یزد، روسای تشکل های صنعتی و معدنی بخش خصوصی و جمع بزرگی ازفعالین اقتصادی شاخص استان یزد در محل اتاق بازرگانی یزد گرد هم آمدند و دیدگاه ها، پیشنهادات و خواسته هایشان را  مطرح کردند و پاسخ ها ، تحلیل ها و ارائه طریق مسئولان را شنیدند.

لزوم پرهیز از خودسانسوری برای بیان نواقص دولت

سید علی اکبر کلانتر؛ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و خیر مقدم به معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: رسم دوستی و عشق و علاقه به کشور و دولت حکم میکند که ضمن بیان نقاط قوت دولت که کم هم نیست نقد ها را نیز بگوییم و خودسانسوری نکنیم تا امور اصلاح شود. لذا بنده می خواهم چند موضوع مهم را به صورت خلاصه بیان و در انتها چند پیشنهاد هم تقدیم نمایم.

نافرمانی مدنی مدیران میانی

کلانتر با بیان اینکه مشکلات مدیریتی اقتصاد کشور به ناهماهنگی مدیران ارشد ختم  نمی شود گفت: برخی از مدیریان میانی از اجرای بخشنامه های مدیران ارشد کشور سرباز می زنند که این موضوع بسیار خطرناک است. اینکه بخشنامه های مدیران ارشد کشور در فلان دستگاه اجرایی یا بانک عمل نشود و آب از آب تکان نخورد آینده خوبی ندارد.

وی افزود: اگر مصوبات غیر قابل اجرا هست باید حتی قبل از ابلاغ اصلاح شود اما اینکه بگویند من اجرا نمی کنم یعنی تمرد و نافرمانی که من اسم آنرا گذاشته ام نافرمانی مدنی کارگزاران.

مردم تاوان جناح بندی های سیاسی را می دهند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با بیان اینکه بررسی های میدانی ما در عارضه یابی صنایع بیانگر این موضوع است که یکی از مهمترین دلایل شکست، افول و حتی ورشکستگی شرکت های خصوصی اختلاف شرکا است، افزود:  تا کی باید اقتصاد کشور تاوان اختلافات و جناح بندی های سیاسیون را بدهد.

وی ادامه داد: چرا  باید نیروها همدیگر خنثی کنند؟ آیا پتانسیل های کشور ما  از مالزی و سنگاپور و کره جنوبی کمتر است؟ باید بیاییم و آشتی کنیم و از خنثی شدن نیروهای عظیم جوانان و نخبگان کشور جلو گیری کنیم.

رانت انرژی به صنایع دولتی و نهادهای عمومی

کلانتر با انتقاد از استفاده از رانت انرژی برای شرکت ها و دستگاه های خاص گفت: با استفاده از اهرم انرژی که متاسفانه صد سال است گریبان کشور و اقتصاد سیاسی ما را گرفته رانت بزرگی ایجاد شده و به  صنایع بزرگ بالادستی که غالبا دولتی یا نهاد های عمومی غیر دولتی هستند، اعطا شده است.

وی ادامه داد: صنایعی از قبیل پتروشیمی نه تنها از رانت انرژی استفاده میکنند بلکه مواد اولیه ارزانتر می خرند، از معافیت های مالیاتی صادرات بهره می برند و ارزش افزوده هم نمی پردازند.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت یزد با اشاره به فجایعی که این رانت به بار می آورد گفت: واحدهای استفاده کنند از رانت انرژی دولت،  با فروش محصولاتشان که عموما مواد اولیه صنایع پایین دستی است، عملا از رقبای خارجی تولید کنندگان داخلی پشتیبانی می کنند و به اصطلاح آب به آسیاب رقبای خارجی صنایع پایین دستی می ریزند و برای خارجی ها اشتغال آفرینی می کنند.

وی ادامه داد: پیشنهاد می کنیم با همکاری و همفکری انجمن های تخصصی و خوشه ها و رسته های صنعتی، سفره صنایع پایین دست داخلی را جدا کنید و برای این بخش سهمیه تعیین کنید و مازاد آن صادر شود.

تصمیماتی که منجر به نابودی صنایع در حال ورشکستگی می شود

کلانتر با بیان اینکه  اخیرا صداهایی از داخل دولت مبنی بر اینکه باید جسارت اتخاذ تصمیمات بزرگ را داشت شنیده می شود، افزود: دولت اعتقاد دارد که شرکت هایی که زمین گیر شده اند و و به ظاهر راه نجات ندارند را رها کنیم. این در حالی است که این تصمیم راه حل نیست و پاک کردن صورت مساله است.

وی در این باره افزود: درست است که برخی شرکت ها مشکل دارند ولی باید عارضه یابی شود تا ببینیم علت چیست.

کلانتر با مخاطب قرار دادن دکتر نهاوندیان ، گفت: دو سال پیش در سفر ریاست محترم جمهوری به یزد به شما عرض کردم که صنعت نای نفس کشیدن ندارد  و باید  فشار را کم کنید. در آن جلسه خدمت شما گفتم که  شرایط کشور از اواخر دولت قبل بگونه ای پیش رفت که نفس صنعت به شماره افتاد. حالا کار به جایی رسیده که می گویم از روی سینه ما بلند شوید، پایتان را از بیخ گلوی ما بردارید و اگر نفسمان دوباره بالا نیامد آنوقت برایمان تشییع جنازه بگیرید.

وی با ارائه پیشنهادی برای سامان گرفتن صنایع در حال ورشکستگی گفت: پیشنهاد این است که با همکاری تشکل های صنعتی پایش انجام شود و پنج سال به شرکت های دارای مشکل مهلت بدهید تا صنایع خودشان را پیدا کنند و در این ۵ سال نه پولی بگیرید و نه بدهید.

وی در این باره افزود: یعنی بدهی های مالیاتی ، بانکی و خدمات دولتی را به مدت پنج سال فریز کنید و بیمه تامین اجتماعی کارکنان هم مثل شرکتهای ساختمانی، غیر اجباری باشد. بگذارید شرکت های مذکور کار کنند. اگر توانستند از ورشکستگی و تعطیلی خلاصی یابند که کشور نفع برده و اگر نه شما چیزی از دست نداده اید.

مداخله ، حمایت یا قدرت نمایی و تکبر؟

رئیس خانه صنعت، معدن تجارت یزد با انتقاد از رویکرد مالیاتی کشور گفت: اخیرا رئیس سازمان مالیاتی کشور در یک برنامه سراسری تلویزیونی از موفقیت های این سازمان در کشف ۱۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی با غرور و افتخار یاد می کردند. البته ما هم تایید می کنیم و اعلام می کنیم که پرداخت مالیات به نفع بخش خصوصی مولد و سالم هم هست. اما نکته ای که نباید مغفول بماند این است که این اتفاق به چه قیمتی رخ داده است.

وی افزود:  این مبلغ فقط اختلاس یک نفر از انبوه فاسدان است. شما با ارسال فله ای پرونده مطالبات مالیاتی شرکتهایی که سالهاست دچار مشکلات مختلف محیط کسب و کار و تحریم و رکود هستند، با اعمال ماده ۱۸۶  (قانون مالیات مستقیم) و دیگر مواد اقتصاد، تولید کشور را قفل کرده اید.

کلانتر ادامه داد: نباید برای جلوگیری از ورود چند زالو آب را بر همه افراد بست. شرکتی با ده ها سهامدار و کارگر و کارمند را تنها بخاطر اینکه یکی از اعضا هیئت مدیره ۱۰ سال قبل در شرکتی عضو هیئت مدیره بوده و آن شرکت بدهی مالیاتی دارد از هر گونه فعالیت منع کرد و از هستی ساقط نمود این نوعی گرو کشی است و کار غیر منطقی و غیر اخلاقی است.

لینک کوتاه : http://www.iranhim.ir/?p=16802

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.