• امروز : شنبه - ۱۲ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 2 March - 2024
کل اخبار 7125اخبار امروز : 0
10

نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار اعلام شد /عقبگرد فضای کسب وکار در تابستان ۹۶

  • کد خبر : 14702
  • ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۵۶
نتایج پایش ملی فضای کسب‌و کار اعلام شد /عقبگرد فضای کسب وکار در تابستان ۹۶

نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران از فعالان اقتصادی که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد که در فصل تابستان امسال، فضای کسب و کار بدتر از فصل بهار ارزیابی شده است. اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای چهارمین فصل متوالی پایش ملی محیط کسب و […]

نتایج پایش ملی محیط کسب‌وکار ایران از فعالان اقتصادی که از سوی مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران صورت می‌گیرد، نشان می‌دهد که در فصل تابستان امسال، فضای کسب و کار بدتر از فصل بهار ارزیابی شده است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برای چهارمین فصل متوالی پایش ملی محیط کسب و کار را طبق قانون بهبود محیط کسب و کار انجام می‌دهد و در این زمینه مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران به عنوان مرجع تهیه آمار جایگزین مرکز پژوهش‌های مجلس شده است.

طی ۴ فصل گذشته، این برای اولین بار است که نمره شاخص ملی کسب و کار وضعیت بدتری را نسبت به فصل ماقبل نشان می‌دهد.

بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب‏وکار ایران در تابستان ۱۳۹۶، رقم شاخص ملی، ۵٫۷۷ (نمره بدترین ارزیابی ۱۰ است) محاسبه شده که تا حدودی بدتر از وضعیت این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶ با میانگین ۵٫۶۹) است. همچنین این ارزیابی بیانگر آن است که از دید فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، وضعیت اکثر مؤلفه‌های مؤثر بر محیط کسب وکار ایران در تابستان ۱۳۹۶، تا حدودی نامساعدتر شده است.

وضعیت زیرشاخص‌های کسب‌وکار

در تابستان ۱۳۹۶، فعالان اقتصادی مشارکت‌کننده در این پایش، سه مؤلفه: ۱-دشواری تأمین مالی از بانک­ها ۲-بی‏ثباتی و غیرقابل پیش‏بینی بودن قیمت‏ها (مواد اولیه و محصولات) و ۳-رویه‏های غیرمنصفانه و ناعادلانه ممیزی و دریافت مالیات را نامناسب‌ترین و سه مؤلفه: ۱-محدودیت‌ دسترسی به برق ۲-محدودیت‌ دسترسی به سوخت (گاز، گازوئیل و…) و ۳-محدودیت‌های دسترسی به ارتباطات (تلفن همراه و اینترنت) را مناسب‌ترین مؤلفه‌های محیط کسب وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه‌ها ارزیابی کرده‌اند. قابل ذکر است که در هر ۴ دوره اجرای طرح، دشواری تأمین مالی از بانک­ها و محدودیت‌ دسترسی به برق به‌ترتیب نامساعدترین و مساعدترین مولفه کسب‌وکار ارزیابی شده‌اند.

فضای کسب‌و کار در استان‌ها

بر اساس یافته‌های این طرح در تابستان ۱۳۹۶، استان‌های خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و لرستان به‌ترتیب دارای بدترین وضعیت محیط کسب‏وکار و استان‌های گیلان، فارس و مرکزی به ترتیب دارای بهترین وضعیت محیط کسب‏وکار نسبت به سایر استان‌ها ارزیابی شده‌اند. قابل ذکر است که عدد شاخص در ۴ استان کشور دارای نوسان قابل توجه (بیش از ۱۰ درصد) نسبت به فصل گذشته بوده که عمدتاً به دلیل تغییر در تعداد پرسشنامه‌های تکمیل شده در آن استان‌ها بوده است.

شرایط کسب‌و کار در بخش‌های اقتصادی

براساس نتایج این پایش در تابستان ۱۳۹۶، وضعیت محیط کسب‏وکار در بخش کشاورزی در مقایسه با بخش‌های صنعت و خدمات مناسب‌تر ارزیابی شده است. در بین رشته فعالیت‌های اقتصادی، رشته فعالیت‌های: ۱-آموزش ۲-ساختمان و ۳-اداری و خدمات پشتیبانی، به ترتیب دارای بدترین وضعیت کسب‏وکار و رشته فعالیت‌های: ۱-خدمات مربوط به تأمین جا و غذا ۲-املاک و مستغلات و ۳-آب رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه، به ترتیب بهترین وضعیت کسب‏وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت‌های اقتصادی درکشور داشته‌اند.

نظریه شین

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب‏وکار ایران در تابستان ۱۳۹۶، عدد ۵٫۹۲ (عدد ۱۰ بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که تا حدودی بدتر از وضعیت این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (بهار ۱۳۹۶ با میانگین ۵٫۸۱) است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد ۵٫۸۴ است که در ارزیابی فصل گذشته عدد ۵٫۷۷ حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد ۵٫۹۸ است که در فصل گذشته عدد ۵٫۸۴ ارزیابی شده بود. نگاه اجمالی نشان می‌دهد همانند فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد ۴٫۲۴ و محیط مالی با عدد ۷٫۹۳ به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط‌ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده‌اند.

متن کامل نتایج پایش ملی کسب و کار را اینجا ببینید.

لینک کوتاه : http://www.iranhim.ir/?p=14702

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.