• امروز : جمعه - ۱ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 21 June - 2024
کل اخبار 7241اخبار امروز : 0
10

در نامه رييس خانه صنعت،معدن و تجارت ايران به دادستان كل كشور، تاكيد شد: سازمان امور مالياتي نمي تواند با استناد به اطلاعات با منشاء غير قانوني از موديان،ماليات مطالبه كند

  • کد خبر : 13406
  • ۰۷ آبان ۱۳۹۶ - ۴:۰۰
در نامه رييس خانه صنعت،معدن و تجارت ايران به دادستان كل كشور، تاكيد شد: سازمان امور مالياتي نمي تواند با استناد به اطلاعات با منشاء غير قانوني از موديان،ماليات مطالبه كند

رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران با ارسال نامه اي به دادستان كل كشور؛خواستار ورورد قوه قضاييه به موضوع ورود سازمان امور مالياتي به حساب هاي فعالان اقتصادي شد. به گزارش بازنيوز؛سيد عبدالوهاب سهل آبادي رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران با ارسال نامه اي خواستار ورورد قوه قضاييه به موضوع ورود سازمان […]

رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران با ارسال نامه اي به دادستان كل كشور؛خواستار ورورد قوه قضاييه به موضوع ورود سازمان امور مالياتي به حساب هاي فعالان اقتصادي شد.
به گزارش بازنيوز؛سيد عبدالوهاب سهل آبادي رييس خانه صنعت، معدن و تجارت ايران با ارسال نامه اي خواستار ورورد قوه قضاييه به موضوع ورود سازمان امور مالياتي به حساب هاي فعالان اقتصادي شد.
متن كامل اين نامه به شرح ذيل مي باشد.
حضرت حجت الاسلام والمسلمين جناب آقاي منتظری
دادستان محترم کل کشور
با سلام و احترام؛
ضمن آرزوی سلامتی و توفیق روزافزون، همانطور كه جنابعالي نيز مستحضر مي باشيد، وصول مالیات یکی از ابزارهای کارآمد در جهت تامين بخشي از درآمدهاي دولت است، منتهی به شرطی که اين مهم درچارچوب قانونی صورت گیرد.
يكي از حساس ترين ابزارهای وصول ماليات، دسترسي به حساب هاي شخصي است که قاعدتاً توسط مأموران قانوني و در حیطه ي اختیارات تعيين شده در قانون نسبت به ارایه ي اطلاعات بانکی اشخاص اقدام مي شود. اما متاسفانه سازمان امور مالیاتی در راستای اجرای دستورالعمل های شماره ۲۰۰/۹۵/۵۰۵ و ۲۰۰/۹۶/۵۰۵ با موضوع نحوه ي بررسی و رسیدگی به تراکنش های بانکی مشکوک و با تفسیری نادرست از قوانین خاص به خصوص «قانون مبارزه با پولشویی» و آیين نامه ي اجرایی و دستور العمل های آن، اقدام به اخذ مالیات خارج از ضوابط قانونی از مودیان می نماید.
بدین ترتیب که سازمان امور مالیاتی بانک ها را مکلف به ارائه ي کلیه ((تراکنش های بانکی)) اشخاص نموده و در توجیه این اقدام غیرقانونی خود به ماده ۲۳۱ قانون مالیات های مستقیم و ماده ۳۰ قانون مالیات برارزش افزوده تمسک جسته که براساس آن کلیه ي بانک ها، مؤسسات و تعاوني هاي اعتباري، صندوق هاي قرض الحسنه و صندوق تعاون مکلفند صرفاً اطلاعات و اسناد مربوط به ((درآمد مؤدی)) را ارائه نمایند.
در تبصره ماده ۲۳۱ قانون مالیات های مستقیم نیز به صراحت عنوان شده که تنها باید ((اسناد درآمدی)) ارائه گردد و بانک ها الزامی به ارائه ی کلیه ((تراکنش های بانکی)) اشخاص نخواهند داشت.
همچنین با عنایت به اینکه دستورالعمل های مذکور در تاریخ ۴/٢/۱۳۹۵ صادر شده و از نظر زمان شمول فاقد قید و غایت است، به استناد ماده ۴ قانون مدنی مبنی برعطف به ماسبق نشدن قوانین و به طریق اولی بخشنامه ها و دستورالعمل های دولتی، دستورالعمل های فوق به ماسبق خود تاثیر نداشته و سازمان امور مالیاتی و اجزای تابعه ي آن، حق وصول مالیات قبل از سال ۹۵ را با سبک وسیاق مذکور در دستورالعمل فوق الاشعار از مؤدیان نخواهند داشت. مضافاً اینکه در ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۵) ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم، تصریح بر عطف به ماسبق نشدن آیین نامه اجرایی مذکور و لازم الاجرا بودن آن از ابتدای سال ۱۳۹۵ شده است.
از طرفی با توجه به حصری بودن عناصر قانونی جرم پولشویی در «ماده ۲ » « قانون مبارزه با پولشویی» كه عبارتست از تحصیل، تملک، نگهداری یا استفاده از عواید حاصل از فعالیت های غیر قانونی با علم به اینکه به نحو مستقیم یا غیر مستقیم در نتیجه ي ((ارتکاب جرم)) به دست آمده اند و با عنایت به ماده ۸ قانون مارالذکر که بر اساس آن اطلاعات و اسناد گردآوری شده در اجرای قانون مزبور، صرفاً در جهت اهداف تعیین شده در قانون مبارزه با پولشویی و جرایم منشاء آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت و افشای اطلاعات یا استفاده از آن به نفع خود یا دیگری چه به نحو مستقیم یا غیر مستقیم توسط ماموران دولتی و یا سایر اشخاص مقرر در این قانون ممنوع است و متخلف به مجازات افشای اسناد محرمانه و سری دولتی محکوم می شود. همچنین بر اساس ماده ۱۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری، دسترسی به اسناد سرّی و به کلّی سرّی ((تنها با موافقت رئیس محترم قوه قضائیه)) امکان پذیر می باشد و تخلف از آن سبب محکومیت به انفصال موقت از خدمات دولتی از ۳ ماه تا یک سال خواهد شد.
لازم به ذکر است که سازمان امور مالیاتی از اواخر سال گذشته بدواً به استناد ماده ۲۳۱ قانون مالیات های مستقیم و ماده ۳۰ قانون مالیات بر ارزش افزوده، در سطح گسترده اي اقدام به ((سرکشی در تراکنش های حساب های شخصی)) مربوط به سنوات گذشته تا سال ۹۰ و صدور برگ تشخیص مغایر با موازین قانونی نموده است.
بديهي است ارائه و ارسال اطلاعات و تراکنش های بانکی اشخاص توسط واحد اطلاعات مالی مستقر در وزارت امور اقتصادي و دارايي به سازمان امور مالیاتی، امري بر خلاف نصوص قانونی و اصل تفسیر مضیق قوانین جزایی است چرا که در ماده ۸ قانون مبارزه با پولشویی به صراحت قید شده که اسناد و اطلاعات گردآوری شده صرفاً در جهت اهداف تعیین شده در قانون مبارزه با  پولشویی و جرایم منشاء آن مورد استفاده قرار خواهد گرفت و افشای اطلاعات یا استفاده از آن در سایر موارد ممنوع و دارای عنصرقانونی مجرمانه است. فلذا سازمان امورمالیاتی نمی تواند به استناد ((اطلاعات با منشأ غیر قانونی))، اقدام به مطالبه مالیات از مؤدیان نماید.
با عطف به شرح فوق به نظر مي رسد، با توجه به حساسيت و تبعات منفي اقتصادي اقدام فوق الذكر، به جهت رفع ابهام در خصوص عدم رعایت مرّ قانون و چگونگی افشای اطلاعات بانکی اشخاص توسط سازمان امورمالیاتی، نیاز جدي به ورود، نظارت و پیگیری دستگاه قضا وجود دارد.
از سوی دیگر، اجراي ماده ي ٣٨ آيين نامه اجرايي قانون مبارزه با پولشويي، در مواردي است كه عناصر قانوني جرم پولشويي وجود داشته و جرمي واقع شده باشد، در حالي كه در مورد اقدامات سازمان امور مالیاتی ((هنوز جرمي واقع نشده)) كه استناد به مواد قانون مربوط به جرايم پولشويي امكان پذير باشد. پس در چنين مواردي استناد به قانون مزبور كه قانوني كيفري مي باشد، برخلاف اصل برائت بوده و كنترل حساب هاي بانكي اشخاص و واكاوي در آن ها به طريق اولي خلاف مقررات قانوني است.
همچنين بر فرض كه جرم پولشويي هم واقع شده باشد، وظيفه ي تحقيقات و صدور كيفرخواست و تحقيق در ادله ي اثبات دعوي هم در صلاحيت قوه ي قضاييه است واین امر از صلاحيت سازمان مالياتي، خروج موضوعی دارد. چرا که مرجعی غیرقضایی بوده و فاقد صلاحیت در این خصوص می باشد.
از سوي ديگر  براساس ملاک ماده ي ١٥١ قانون آيين دادرسي كيفري کنترل حساب های بانکی اشخاص آن هم در موارد ضروری و قانونی ((تنها با تأیید رییس حوزه ي قضایی)) امکان پذیر می باشد و این تخلف محرز سازمان امور مالیاتی منتج به اعتراض جدی فعالین اقتصادی، تشکل ها و حتي نمایندگان محترم مجلس شوراي اسلامي كه وظيفه ي تدوين و تفسير قوانين برعهده ي ايشان است را موجب گردیده و بر این اساس اقدام سازمان امور مالیاتی نسبت به کنترل حساب های بانکی اشخاص بدون دستور و نظارت قضایی موجب مفسده خواهد بود.
چراکه اولا نقض آشکار حریم خصوصی افراد است در ثانی موجب زوال امنیت اقتصادی و بسترساز جرایم احتمالی و یا عامل غرض ورزی نسبت به صاحبان كسب و كار وصنعت و توليد توسط افراد غیر ذی صلاح خواهد شد که با رويكرد پیشگیری از وقوع جرایم، نظارت عالیه ي مقامات قضایی را می طلبد.
علیهذا، با استناد  به:
١- ماده ۱۲ دستورالعمل اخير «پیگیری اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در قوه قضاییه» ، صادره توسط ریاست محترم آن قوه مورخ ۲۹-۶-۱۳۹۶ به شماره ي ۹۰۰۰/۲۸۵۴۸۰/۱۰۰ که براساس بند الف آن مبارزه با جرایم و مفاسد اقتصادی و اقدام در جهت حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان و فعالان اقتصادی به منظور ایجاد امنیت در سرمایه گذاری از اختیارات و وظایف آن مقام محترم (دادستان کل کشور) است و همچنین بند (ب) و (ت) آن ماده که به ((دادستان کل کشور کلیه ي اختیارات لازم را در جهت اهتمام در كشف جريانات سوء و جرایم اقتصادی)) داده است.
٢- مواد ۵۱ و ۲۲ قانون اساسی، مبنی بر رعایت حقوق قانونی فعالین اقتصادی که متاسفانه در حال حاضر به دلیل عملکرد و اتخاذ تدابیر غیر قانونی مدیران و اجزاء و عوامل سازمان امور مالیاتی، این مهم به امری مغفول و گاهاً متروک بدل شده است و همچنین به جهت ضرورت رسیدگی در خصوص نحوه ي دسترسی، كنترل و افشای اطلاعات بانکی اشخاص و منشاء این اقدامات که می توان آن را به عدم امنیت در نظام اقتصادی کشور تعبیر نمود.
٣- عدم مطابقت عملکرد سازمان امور مالیاتی و بخشنامه های آن سازمان با قوانین موضوعه و تفسیر موسّع قوانین جزايي از جانب نهادی ((فاقد صلاحیت بر تفسیر قانون و دسترسی به نحو غیرقانونی به تراکنش های مالی)) اشخاص مربوط به ماده ۸ قانون مبارزه با پولشویی و استفاده غیرقانونی از آن ها در جهت تعیین مالیات مودیان برخلاف قانون.
٤-  ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۵) ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات های مستقیم و مطالبه ي مالیات از تراکنش های بانکی سنوات قبل از سال ١٣٩٥ و برخلاف شمول ظرف زمانی آیین نامه و بخشنامه های آن سازمان.
٥-  ماده ۴ قانون مدنی مبنی بر عطف به ماسبق نشدن قوانین و به طریق اولی بخشنامه های صادره از سازمان ها و نهادهای دولتی من جمله سازمان امور مالیاتی.
خواهشمند است دستور فرمائید اقدامات مقتضی و لازم جهت بررسی و اعمال قوانین در این خصوص، با استناد به مواد مصرح قانونی و اعمال ضمانت اجرای کیفری مقرر در موارد ۵۳۴ و ۶۰۰ قانون مجازات اسلامی و مواد ۱۵۱ و ۱۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری نسبت به تخطی سازمان امور مالياتي و اجزای تابعه ي آن از قوانین و مقررات توسط دستگاه قضایی فراهم گردد چرا که همواره دستگاه قضا بزرگترین حامی مردم در جهت اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری بوده و خواهد بود.
با تجدید احترام
سیدعبدالوهاب سهل آبادی
رييس خانه صنعت،معدن و تجارت ايران
لینک کوتاه : http://www.iranhim.ir/?p=13406

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.