• امروز : یکشنبه - ۳ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 23 June - 2024
کل اخبار 7241اخبار امروز : 0
26

حال کرمان خوب است اما از پشت میز

  • کد خبر : 35636
  • ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۰
حال کرمان خوب است اما از پشت میز
معاون قضایی دادستان کل کشور: اگر فضای اقتصاد خوب است علت اینکه نزدیک ۳ هزار تولید کننده فقط  در تهران به  ما پناه آوردند چیست؟

روابط عمومی خانه صنعت، معدن و تجارت ایران به نقل از کاغذ وطن:گره‌گشایی از کلاف پیچیده سرمایه‌گذاری در استان در همایش روز صنعت و معدن

حال کرمان خوب است اما از پشت میز 

معاون قضایی دادستان کل کشور:

اگر فضای اقتصاد خوب است علت اینکه نزدیک ۳ هزار تولید کننده فقط  در تهران به  ما پناه آوردند چیست؟

پورابراهیمی:

بخش زیادی از پهنه‌های معدنی دست شرکت‌های بزرگی چون ایمیدرو و سازمان زمین شناسی مانده است.

سهل آبادی رییس خانه صمت ایران:

ماشین آلات معدنی به‌وسیله دلالان وارد شده نه معدن‌داران.

استاندار کرمان:‌

دولت بیاید سالی پنج مورد از اختیارات گره‌گشا را به استانداران بدهد. خواهید دید که چه کارهایی انجام می‌شود.

فضای اقتصاد استان چگونه است؟ پاسخ پشت میز نشینان با آنهایی که کف بازارند تفاوت دارد. رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت در همایش روز صنعت رشد ۱۰ درصدی صنعت کرمان را به رخ می‌کشد و گلایه‌های رئیس خانه صمت به عنوان سخنران قبلی را زیر سوال می‌برد. این جلسه که پنج شنبه گذشته با حضور معاون قضایی دادستان کل کشور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، رئیس خانه صمت ایران برگزار شد، می‌رفت تا به محفلی برای طرح سوالات بی پاسخ از مراجعی تبدیل شود که باید خود پاسخگو باشند. 

یک تکلیف استاندار کرمان اما این جلسه را به یک جمع بندی واحد رساند. زینی‌وند در این جلسه از تشکل‌های بخش خصوصی خواست تا ۵ مقرره که مانع تولیدند را شناسایی و در اختیار دولتمردان قرار دهند.  

رئیس خانه صمت استان کرمان، اولین سخنران این جلسه بود. بابک اسماعیلی سخنانش را این جمله آغاز کرد:«یک کارآفرین نمی‌تواند آدم مفسدی باشد.» اسماعیلی معتقد بود که نباید خشک و تر با هم سوزانده شوند و در فضای جاری اقتصاد کشور نباید قوانین را با سختگیری‌های قبلی اجرایی کرد. او فضای اقتصادی استان و کشور را نامساعد تعریف کرده بود. تشبیهی که او برای عکس‌العمل‌های اجباری واحدهای اقتصادی برای رهایی از شرایط به کار برده بود:«خیز سه ثانیه‌ای هنگام آموزش‌های نظامی» بود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اما دیدگاهش ۱۸۰درجه با رییس خانه صمت تفاوت داشت. مهدی حسینی‌نژاد که به عنوان سخنران بعدی به جایگاه آمده بود. مطالبش را با ارائه یک پاورپوینت آغاز کرد.  او مدعی است که علی رغم همه سختی‌ها کرمان یک رشد ۱۰.۳ درصدی در برنامه ششم در بخش صنعت داشته است. رشدی که خود او نیز معتقد است بیشتر از محل سرمایه‌گذاری‌‌های جدید صورت گرفته است تا رشد و توسعه بنگاه‌‌های اقتصادی. 

معدن را جای نفت بنشانید

در بین آمار و ارقام رد و بدل شده در این گزارش، چیزی که حسینی‌نژاد به آن می‌بالد، رشد صنایع فولادی در استان است. او می‌گوید که تا ۷سال قبل یک کیلو فولاد در استان تولید نمی‌شده اما اکنون ۳۰درصد از کل فولاد تولیدی کشور در استان کرمان تولید می‌شود. رئیس سازمان صمت مدعی است که معدن می تواند جایگاه نفت را در کشور بگیرد و باید مجوزهای معدنی بیشتری در استان داده شود. 

در این جلسه بیشتر از آنکه به مشکلات واحدهای کوچک مقیاس توجه شود، به خط مشی که دولتی‌ها برای اقتصاد استان در نظر گرفته‌اند پرداخته شد. سوالی که در این جلسه مدام از سمت محمد دلاوری به عنوان مجری این برنامه پرسیده می‌شود چرایی پیشرفت نکردن کرمان است؟ او مدعی است که کرمان نسبت به سال گذشته که به این شهر سفر کرده تغییر محسوسی نداشته و در دیداری که روز گذشته با فعالان اقتصادی داشته فضا کاملا ناامیدانه و پر از نقد و گلایه بوده است .

۹۰ درصد ظرفیت معدنی کشور غیر فعال است

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی تمام مشکلات بنگاه‌های اقتصادی استان را در محدوده‌های بلوکه شده معدن دیده است. دیدگاه او این است که کرمان رشد خوبی داشته است اما متناسب با ظرفیت‌هایش نبوده است. او مدعی است که ۹۰درصد از ظرفیت معدنی کشور غیر فعال است و بخش زیادی از پهنه‌های معدنی دست شرکت‌های بزرگی چون ایمیدرو و سازمان زمین شناسی مانده است و کاری روی آن‌ها انجام نشده است. 

رشد ۳۰۰درصدی حقوق دولتی معادن

در فضایی که دولتمردان کرمانی سعی دارند فضای اقتصادی استان را خوب توصیف کنند، صحبت‌های سید عبدالوهاب سهل آبادی، رییس خانه صمت ایران تمام معادلات‌شان را بهم می‌ریزد. 

او با صراحت تمام می‌گوید که فعالان بخش خصوصی نیاز به حمایت و تعیین خط مشی ندارند و دولتی‌ها بهتر است فقط امنیت سرمایه گذاری ایجاد کنند. او گفت:«آقای پورابراهیمی و رئیس سازمان صمت در این جلسه اشاره کرد که چه مواد معدنی در کرمان موجود است. ما جدول مندلیف را در کرمان داریم و نیازی هم به پول شما دولتی‌ها نداریم، فقط برای بخش خصوص امنیت اقتصادی ایجاد کنید.» اشاره اصلی او به قوانین خلع الساعه در بخش معدن است. مقرراتی که به گفته او میزان حقوق دولتی را بر مبنای نیاز دولت و بدون توجه به معیارهای خاص مشخص می‌کند و به یکباره با بهم ریختن فضای اقتصاد، یک فعالیت معدنی سودآور را زیان ده می‌کند:«شما و وزیر صمت در این دو سال در ارتباط با معادن چقدر بخش‌نامه صادر کردید؟ الان فضا به نحوی است که شب می‌‌خوابند و صبح حقوق دولتی را بعد از ۱۱سال ۳۰۰برابر می‌کنند. من تولید معدنی سال قبلم را با همان قیمت مشخص فروخته‌ام و آن وقت آقایان می‌گویند ۳۰۰درصد بیشتر برای تولید فروخته شده سال قبل حقوق دولتی بپرداز. این مقررات را هم نه برای اول سال بلکه الان به بخش‌های معدنی اعلام کردند.»

واردات ماشین آلات معدنی  به دست دلالان افتاد

او در این جلسه خطاب به تمام دولتمردانی  که برای معدن و صنعت استان‌ها خط مشی مشخص می‌کنند، گفت:«خودمان بلدیم، شما فقط مانع نتراشید.» او در این سخنرانی دوبار بدون اینکه کسی را خطاب صحبت‌هایش قرار دهد تکرار می‌کند که «سعی و خطا تا کی؟» اشاره صحبت‌هایش هم به اقدامات کارشناسی نشده کشور در واردات ماشین آلات است. ماشین آلات که بدون کارشناسی نوع نیاز ماشین آلات صنعتی در کشور صورت گرفت و در نهایت هم دست دلالان افتاد و صرفا ماشین‌آلات فوق سنگین صنایع بزرگ وارد شد و دست صنایع کوچک و معدن‌دارانی که ماشین آلات فرسوده دارند در پوست گردو گذاشته شد.

رییس خانه صمت ایران مدعی است که این ماشین آلات به‌وسیله دلالان وارد شده نه معدن داران. وی می‌گوید :«در کشور مصوب شده که ماشین آلات برای بخش معدن وارد شود؛ آیا خبر دارید که چند درصد واردات آن توسط معدن‌داران انجام شده است؛ گرچه در این خصوص کار کارشناسی هم انجام نشد که با علم به اینکه کشور ما به چه ماشین‌آلاتی نیاز دارد.»

هیچ ردی از بهبود فضایی که پشت میز نشینان کرمان از اقتصاد توصیف کردند، در صحبت‌های فعالان بازار و فعالان بخش خصوصی نبود. حتی سعید عمرانی، معاون قضایی دادستان کل کشور نیز در این مراسم با توپ پر آمده بود. او خطاب به نماینده کرمان، گفت:«اگر فضای اقتصاد خوب است علت اینکه نزدیک ۳ هزار تولید کننده فقط  در تهران به ما پناه آوردند چیست؟ گرفتاری و فشار مضاعف را باور کنیم یا بهبود اقتصاد را.»

رویه بورس اشتباه است 

عمرانی در این جلسه خود را به عنوان یک کارشناس معرفی کرد و تاکید کرد که یک اقتصاددان نیست اما این را هم اضافه کرد که با فضای حاکم بر کشور در چند سال آینده کارخانه‌های فولاد کشور تعطیل خواهند شد:«تنظیم بازار فولاد را به دست فعالان بخش خصوصی بدهید. آخر چه طور قیمت شمش گرانتر از میلگرد شده است؟ با این رویه که در پیش گرفتید در چند سال آینده کارخانه‌های فولاد تعطیل خواهد شد.» او معتقد است که حتی فضای حاکم بر بورس کشور نیز پر از تناقض و رویه اشتباهی در پیش گرفته شده است:«

بورس کالاوظیفه‌اش کشف قیمت  است. اما رویه ما در بورس به  نوعی است که حتما قیمت فولاد در بورس از قیمت جهانی‌اش پایین تر نیاید. آخر با چه حسابی وقتی که تمام این‌ها در مملکت ما تولید می‌شود؟ من حتی این موضوع را به وزیر صمت هم گفتم که در صنعت فولاد و پتروشیمی ما هزاران میلیارد رانت خوابیده است.»

گلایه از قوانین گره‌خورده

علی زینی وند، استاندار کرمان آخرین سخنران این جلسه بود. او پای تریبون رفت تا به این پرسش دلاوری، مجری برنامه پاسخ دهد که گره کار مشکلات اقتصاد استان‌ها  کجاست که همواره همه دستگاه‌های اجرایی یکدیگر را مورد سوال  قرار می‌دهند و هیچ جوابی برای این وضعیت وجود ندارد. پاسخ استاندار کرمان به این وضعیت قوانین گره خورده بود. زینی‌وند در این جلسه ضمن تاکید بر این نکته که استانداران قدرت حکومتی ندارند، درخواست افزایش اختیارات را داشت: «دولت بیاید سالی پنج مورد از اختیارات گره‌گشا را به استانداران بدهد. خواهید دید که چه کارهایی انجام می‌شود.» زینی‌وند با تاکید بر این جمله که«بدنه کارشناسی وزارتخانه‌ها اجازه تفویض اختیارات را نمی‌دهد» گفت: « ما حکومت داریم اما حکمران نیستیم. به عنوان مثال ۵/۲ میلیارد از ۶ میلیارد آب مصرفی استان کرمان برای کشاورزی مصرف می‌شود و من به عنوان استاندار کرمان اختیار ندارم یک لیتر آب را جابه‌جا کرده و به حوزه صنعت بدهم.» او در این جلسه از تشکل‌های بخش خصوصی خواست تا پای کار بیایند و قوانین مانع کار را شناسایی و مورد از آن‌ها را از طریق سازمان صمت و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید پیگیری و این قوانین را حذف کنند. 

لینک کوتاه : http://www.iranhim.ir/?p=35636

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.