×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران: هیچ عذری در ایجاد شهرک صنعتی مشترک مرزی بین ایران و ترکیه پذیرفتنی نیست

آرمان خالقی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های موردنظر کشور، بحث شهرک‌های مرزی بوده که در چند سال گذشته در چند استان مرزی ایران مطرح شد اظهار کرد: در این راستا شهرک مرزی ایران و عراق در دو نقطه اقلیم کردستان این کشور و مناطق جنوبی‌تر با سرزمین اصلی عراق و نیز بحث ایجاد شهرک صنعتی مشترک ایران و ترکیه در این سال‌ها طرح‌ریزی شد.

وی افزود: شهرک صنعتی مشترک ایران و ترکیه مقرر بود که در منطقه آزاد ماکو و همجوار مرز باشد تا بتواند مزیت‌های اقتصادی کشور را به سرمایه‌گذاران ترک عرضه کرده و متقابلا کشورمان نیز بتواند از مزیت‌های دسترسی به بازار اتحادیه اروپا از طریق ترکیه استفاده کند.

زیرساخت‌های لازم برای ایجاد شهرک صنعتی مشترک با ترکیه در منطقه آزاد ماکو فراهم است

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه این موضوع از سال‌های متمادی در حال طرح است گفت: بی‌شک باید زیرساخت‌های مربوط به آن فراهم می‌شد چون خود منطقه آزاد ماکو از لحاظ جاده و زیرساخت به نقطه‌ای رسیده که، قابلیت ایجاد آن از مدت‌های گذشته فراهم شده بود.

وی بیان کرد: بنابراین خوشبختانه شرایط کنونی به گونه‌ای نیست که این شهرک در یک منطقه کوهستانی صعب‌العبور مشترک بین ایران و عراق ایجاد شود چون زیرساخت‌های حداقلی در منطقه آزاد ماکو فراهم است.

همتی برای ایجاد شهرک‌های مرزی وجود ندارد

خالقی با اظهار تاسف از اینکه تاکنون «همت» لازم در زمینه راه‌اندازی آن انجام نشده است اظهار کرد: با وجود اینکه مقرر بود منطقه آزاد ماکو متولی این کار باشد و آن را به سرانجام برساند، شاید مسئله مدیریتی آن سبب شد که نتواند به این پروژه پایان دهد، چون قسمتی از کار را باید شرکت شهرک‌های صنعتی انجام دهد که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی آن را در برنامه خود اعلام کرده بود.

وی با تاکید بر اینکه آذربایجان‌غربی هم اکنون در شرایطی قرار دارد که ایجاد این شهرک برای استان از الزامات است افزود: چون ایجاد شهرک‌های اینچنینی یا فضاهایی که بتواند پیوندمان را با کشورهای همسایه مستحکم‌تر کند، در شرایط تحریمی و در شرایطی که خواهان پیگیری موضوع اقتصادی مقاومتی هستیم، راه‌‎های حیاتی و مجراهای تنفسی برای کشورمان محسوب شده که باید تاکنون به عنوان الزام در کشور محقق می‌شد.

خالقی با اشاره به اینکه در ایجاد شهرک مرزی ایران و ترکیه دو مزیت وجود دارد گفت: یکی اینکه در منطقه آزاد مستقر شده و معافیت خود را دارد و قوانین خاص منطقه آزاد در آن حاکم است و دوم اینکه درون شهرک صنعتی قرار گرفته که این خود مزایای مشترک مخصوص خود را دارد.

هیچ عذری در ایجاد شهرک صنعتی مشترک مرزی بین ایران و ترکیه پذیرفتنی نیست

وی افزود: پس در این موضوع، هیچ تعللی از هیچ مدیری در سرزمین اصلی پذیرفتنی نیست چون این در صورتی بوده که طرف ترک آمادگی لازم را نداشته بود در حالی که ایران در سرزمین اصلی خود این اختیار را داشته و می‌توانست آن را ایجاد می‌کرد که همین خود سبب جلب سرمایه‌گذار می‌شد.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار کرد:اینکه تاکید می‌شود که شهرک مرزی مشترک در مرز ایجاد شود به خاطر آمد و شد اتباع خارجی است چون به سهولت انجام می‌شود بنابراین با توجه به اینکه شاید کشور همجوار امکان و همت این کار را نداشت، اما در ایران می‌توانست این کار انجام می‌شد.

لزوم تشکیل کارگروه ویژه برای راه‌اندازی شهرک صنعتی مشترک با ترکیه

وی تصریح کرد: بنابراین در این مورد هیچ عذری را نباید پذیرفت و باید به این موضوع به عنوان پروژه مجزا نگریست و در این راستا باید استاندار آذربایجان‌غربی و مدیرعامل منطقه آزاد ماکو آن را به صورت کارگروه ویژه نگریسته تا کارها سریعتر راه افتد.

خالقی بیان کرد: متاسفانه نمایندگان مجلس نیز هیچ همت و اراده‌ای در پیگیری این موضوع نداشته وگرنه پروژه‌های بزرگ‌تر از آن، بسیار سریع‌تر از این در کشور به نتیجه رسیده و اطاله زمان از سوی هیچ شخصی پذیرفتنی نبوده است.

کامیون‌های ترانزیتی کشورمان براساس استانداردهای اروپایی نیست

وی با اشاره به مشکل صادرات از مناطق مرزی کشورمان گفت:در بخش صادراتی، یکی از مشکلات این است که کشورمان کامیون‌های متناسب برای استانداردهای اروپایی و ورود به مرز اروپا را ندارد اما زمان همجواری در مرز، سهولت مرزی انجام شده و بارگیری مجدد نیز لازم نیست.

عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بیان کرد: پس با توجه به اینکه در آنجا هزینه اضافه نیز وجود ندارد، برای کاهش هزینه‌های حمل نیز می‌توان در آن منطقه حساب باز کرد که چه کالایی برای مصرف داخل یا خارجی باشد.

باید شهرک‌های صادرات‌محور در مناطق مرزی ایجاد شود

وی افزود: بنابراین با ایجاد چنین شهرکی باید نگاهمان به توسعه صادرات بوده و شهرک با محصولات«صادرات‌محور» طراحی شود و باید بدانیم که چه محصولی باید تولید شود که صادرات آن ارجحیت داشته باشد.

خالقی اظهار کرد: همچنین باید اقدامی انجام داد که ترکیه این موضوع را حس کند که اگر این کالا را با انرژی ایرانی تولید کند، قیمت تمام شده برای این کشور کاهش یافته و به راحتی می‌تواند آن را چه در سرزمین خود و چه در سایر کشورها به فروش برساند، پس اگر این پیام را انتقال دهیم می‌تواند این شهرک پا بگیرد.

وی گفت: این طرح کاملا توجیه فنی و اقتصادی داشته و انجام نشدن آن قابل قبول نیست که چگونه می‌توان شهرکی ایجاد شود اما نمی‌شود؟!

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false