×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران :نرخ زمین در شهرک‌های صنعتی براساس تقاضا می باشد

آرمان خالقی، قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در ادامه به صمت گفت: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، سازمان‌هایی توسعه‌ای هستند و برای توسعه صنایع و معادن نقش‌هایی برای آنها تعریف شده است. یکی از مسائل تامین زیرساخت‌ها و زیربنای استقرار صنعتی است که در شهرک‌های صنعتی و نواحی صنعتی تعریف شده است؛ اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی هر استان زمین خام را تحویل بگیرد و زیرساخت‌ها به‌لحاظ برق، گاز، آب و… را با کمک نهادهایی که خدمت‌رسان این موضوع هستند، فراهم کند.
وی افزود: در ادامه برای راه‌اندازی واحد صنعتی و تسهیلاتی که لازم است این وظیفه سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت است که وقتی متقاضی جواز را می‌گیرد، برمبنای جواز زمینش در شهرک صنعتی می‌تواند برای دریافت تسهیلات اقدام کند.
او ادامه داد: برای دریافت تسهیلات نهادی که صنعتگر را به ستادهای تسهیلات یا بانک‌ها معرفی می‌کند سازمان‌های صنعتی استانی هستند. شهرک صنعتی در این‌باره نقش و وظیفه‌ای ندارد.
عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران درباره وظیفه دیگر شرکت شهرک‌های صنعتی، اضافه کرد: وظیفه دیگر شرکت شهرک‌های صنعتی در راستای توسعه در قالب سازمان صنایع کوچکش تعریف می‌شود اینکه کمک به واحدها هنگام ساخت و پس از راه‌اندازی است که باید کمک‌های فنی و به قولی مشاوره‌ای انجام دهند.
خالقی در این باره که برخی صنعتگران معتقدند شهرک‌های صنعتی از ماهیت خود دور شده‌اند و بیشتر در قالب خرید و فروش زمین و درآمدزایی از طریق هستند، گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی وقتی زمین را خام تحویل می‌گیرد هزینه می‌کند تا زیرساخت‌ها را فراهم کند. طبیعی است آن را می‌فروشد و قرار نیست به‌طور رایگان در اختیار دیگری قرار دهد؛ بنابراین براساس نرخ تمام شده و با سود متعارف، نرخ به روز محاسبه می‌شود و زمین در اختیار صنعتگر قرار می‌گیرد.
عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران درباره تغییر نرخ زمین در کوتاه‌مدت، گفت: به‌طور معمول قیمت‌ها سالانه تعیین می‌شود مگر اینکه تورم در کشور به قدری بالا باشد که استثناهایی وجود داشته باشد اما به‌طور معمول براساس تورم سالانه نرخ یک سال تعیین می‌شود.
خالقی تاکید کرد: نرخ زمین در شهرک‌های صنعتی براساس تقاضا بوده و ارزش زمین براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. حتی برخی صنعتگران به این دلیل شاکی هستند که نرخ زمین در شهرک‌های صنعتی چون افزایش زیادی ندارد و نرخ زمین در خارج شهرک‌ها رها شده و توافقی است زمین به هر قیمتی که بازار کشش داشته باشد معامله می‌شود؛ بنابراین صنعتگران ترجیح می‌دهند خارج از شهرک‌ها زمین بخرند و واحد صنعتی خود را راه‌اندازی کنند؛ اما نرخ در شهرک‌های صنعتی در چارچوب خاصی تعیین می‌شود.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false