×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
قائم مقام دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران: پویش داخلی سازی قطعات در افق ۸ ماه تا ۱ سال آینده فضا را بهبود می بخشد

به گزارش خبرخودرو، عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن ایران اعلام کرد: برای افزایش تولید خودرو چند عامل باید کنار یکدیگر قرار گیرد؛ اولین مساله تامین نقدینگی خودروسازان و دومین موضوع، تامین مالی قطعه سازان است؛ همچنین لازم است بدهی قطعه ساز و خودروساز کاهش یابد.

آرمان خالقی در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود که از آن باخبر می شویم افزایش تولید خودرو در ماه های باقی مانده سال جاری محتمل به نظر نمی رسد.

عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن ایران افزود: برای افزایش تولید چند عامل باید در کنار یکدیگر قرار گیرد؛ اولین مساله تامین نقدینگی خودروسازان و دومین موضوع، تامین مالی قطعه سازان است؛ همچنین لازم است بدهی قطعه ساز و خودروساز کاهش یابد.

خالقی افزود: از طرف دیگر باید دید که آیا قدرت خرید مردم افزایش یافته یا خیر، و آیا تقاضای انباشته در بازار وجود دارد یا خیر؟ اگر تقاضای انباشته در بازار وجود داشته باشد قیمت خودرو در بازار آزاد افزایش می یابد که البته در شرایط فعلی شاهد چنین وضعیتی نیستیم.

وی گفت: قیمت خودرو هم اکنون افزایش چندانی نداشته اما اگر شواهد نشان از عدم توانایی خودروساز در تولید خودرو داشته باشد قیمت خودرو افزایش خواهد یافت زیرا برخی افراد در حوزه خودرو سرمایه گذاری خواهند کرد و مجددا با چرخه بهمنی افزایش قیمت خودرو مواجه خواهیم شد؛ برای جلوگیری از وقوع این مساله باید به مواردی که شرح داده شد رسیدگی شود در غیر اینصورت اتفاقی در راستای افزایش تولید نخواهد افتاد زیرا در این صورت قطعات مورد نیاز خودروسازان از خارج و داخل کشور به خوبی تامین نخواهد شد.

عضو هیات مدیره خانه صنعت و معدن ایران تصریح کرد: در مجموع، شرایط فعلا رو به جلو دیده نمی شود مگر اینکه این سد شکسته و تغییری حاصل شود.

وی گفت: پویش داخلی سازی قطعات در آینده نه چندان نزدیک و در افق ۸ ماه تا ۱ سال آینده می تواند فضا را تغییر دهد و شرایط را بهبود بخشد.

خالقی گفت: در صورتیکه خودروسازی کشور به معنای واقعی خصوصی شود –که البته این امر تاکنون محقق نشده- دراین صورت اگر خودروساز خصوصی قرار باشد از امتیاز و رانت ممنوعیت واردات خودرو برخوردار باشد در قبال آن باید از قطعات داخلی استفاده کند؛ به عبارتی او نیز باید در ازای این امتیاز و موفقیت، بقیه را سهیم کند تا بتواند چرخه پایین دست خود را بچرخاند؛ خودروسازی کشور نباید فراموش کند که مانند لوکوموتیو است و باید بقیه را به دنبال خود بکشد، نباید اتوبانی برای خودروسازان ساخته شود که هرطور مایل هستند در آن برانند.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false