• امروز : شنبه - ۲۳ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Saturday - 13 July - 2024
کل اخبار 7254اخبار امروز : 0
13

نمایندگان مجلس مطرح کردند: اولویت اول مجلس بهبود معیشت مردم است/ مردم به مجلس یازدهم امید دارند

  • کد خبر : 30490
  • ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - ۹:۴۳
نمایندگان مجلس  مطرح کردند: اولویت اول مجلس بهبود معیشت مردم است/ مردم به مجلس یازدهم امید دارند

نمایندگان مجلس در گفتگو با راهبرد معاصر مطرح کردند: اقتصاد و فرهنگ به عنوان اولویت های اصلی مجلس یازدهم است و سعی می کنیم با ریل گذاری صحیح موانع را از پیش روی مردم برداشته و با همکاری دولت معیشت آن ها را بهبود بخشیم. به گزارش راهبرد معاصر؛ یازدهمین دوره از مجلس شواری اسلامی […]

نمایندگان مجلس در گفتگو با راهبرد معاصر مطرح کردند: اقتصاد و فرهنگ به عنوان اولویت های اصلی مجلس یازدهم است و سعی می کنیم با ریل گذاری صحیح موانع را از پیش روی مردم برداشته و با همکاری دولت معیشت آن ها را بهبود بخشیم.

به گزارش راهبرد معاصر؛ یازدهمین دوره از مجلس شواری اسلامی هفتم خرداد ماه تشکیل شد. مجلسی که خیلی ها براین باور هستند نسبت به مجالس دیگر کارش سختر است علی الخصوص نسبت به مجلس دهم. این دوره از مجلس چهره های جدیدتر به خانه ملت آمده اند با اهداف بلند و اکثر این نماینده ها انتقاداتی به مجلس قبلی وارد می دانند. یکی از نکات مهمی که اکثر نماینده های این دوره عنوان می کنند ناکارامدی مجلس قبلی بود که یکی از مشکلاتی که جامعه با آن در این مدت مواجه بود عدم نظارت درست مجلس دهم به اقداماتی بوده که دولت انجام داده است. وقتی لیست جدید نمایندگان دوره یازدهم نگاه می کنیم شاید حدود ۷۰ درصد چهره های جدید آمده است. چهره های که اولویت های خاصی برای این مجلس ترسیم کرده اند که مهمترین آن اقتصاد و معیشت مردم است. رهبر معظم انقلاب نیز هم زمان با آغاز به کار مجلس یازدهم در پیامی به مجلس شورای اسلامی تبریک گفتند و رهنمودهایی نیز به این مجلس اعلام کردند که یکی از این رهنمودها ریل گذاری مجلس شورای اسلامی بود. متاسفانه مجلس دهم به گفته خیلی از کارشناسان از ریل خودش خارج شده بود و همین باعث مشکلات عدیده ای شده بود که یکی از این مشکلات در راس نبودن مجلس شورای اسلامی بود. یکی از اتفاقاتی که در این مجلس به چشم می آید نبود علی لاریجانی بود که در این دوره از انتخابات شرکت نکردند و بعد از ۱۲ سال سکان ریاست مجلس را به محمدباقر قالیباف واگذار کرد که اعتقاد بر این است تحولات جدیدی در این دوره به چشم خواهد امد. با توجه به رهنمودهای روز گذشته رهبرانقلاب و اهداف و اولویت های که نماینده ها در دستور کار خود دارند، خبرنگار راهبرد معاصر با چند تن از نمایندگان در این دروه به گفت و گو پرداخته است که در ذیل آماده است:

 

 

مجلس باید از تحویل دادن اقتصاد کشور به افرادی فرسوده و فرتوت جلوگیری کند

فدا حسین مالکی، نماینده زاهدان در گفت و گو با راهبرد معاصر درباره ریل گذاری مجلس که روز گذشته در  پیام رهبرانقلاب به چشم می آید، گفت: فرمایشاتی که در پیام مقام معظم رهبری وجود داشت فرازهای مختلفی بود. پیام آقا نشان می داد که ایشان از شرایط فعلی کشور نگرانند. بی عدالتی ها و مشکلات و معیشت مردم موجب نگرانی است.

 

وی در ادامه افزود: مجلس یازدهم باید استراتژی داشته باشد و ضمن اولویت بندی کردن مشخص کند که اولویت اول این مجلس چیست؟ اولویت اول ما اقتصاد و فرهنگ است. اولویت ما رویکرد کشور در سیاست خارجی برای خروج از این بن بست بود که همه در فرمایشات رهبری دیده شد. همه این موارد نیازهایی است تا مجلس برای آنها بستر سازی و ریل گذاری کند و در حقیقت مصوباتی را به اجرا دربیاورد که در توان دولت باشد و دولت بتواند اجرا کند و از مسائلی تکراری و غیر قابل اجرا بپرهیزد.

 

این نماینده مجلس با اشاره صحبت دیروز رهبرانقلاب درباره مساله معیشت مردم تصریح کرد: امروز اولویت اول ما همین موضوع است. در جلسه بعد از انتخاب هیات رییسه برخی از نمایندگان در صحبت های خود به این موضوعات اشاره کردند. اولویت اول آنها معیشت مردم است و این چیزی نیست که ما آن را ندیده بگیریم. اگر مجلس یازدهم نتواند این مشکل را حل کند و برای این مساله برنامه نداشته باشد چه فرقی با مجلس قبل خواهد داشت. مردم مجلس قبل را تغییر دادند تا اتفاق مثبتی در زندگی آنها رخ بدهد. اگر مجلس یازدهم نیز به کارهای روزمره بپردازد در حقیقت به سرنوشت مجلس دهم مبتلا می شود.

 

مالکی اظهار کرد: ما مسائل مختلفی را مد نظر داریم ولی اولویت با مباحث اقتصادی و معیشت مردم است. ما باید به سرعت و با صراحت تصمیم بگیریم و تصمیمات ما تصمیماتی کلان باشد باید کاری کرد تا حتما مصوبات به اجرای دولت برسد. ابتدا باید کار را از مجلس و از خودمان شروع کنیم باید بدانیم برای معیشت معلمان و مرزنشینان و سایر اقشار چه خواهیم کرد.

 

این نماینده در پاسخ به این پرسش، رهبرانقلاب در پیامی که به مناسبت افتتاحیه مجلس یازدهم دادند به این موضوع اشاره کردند که در عدالت نمره مطلوبی کسب نشده است و راه درست اصلاح خطوط اصلی اقتصاد ملی است. این صحبت ایشان چه معنایی دارد؟ تاکید کرد: آیا ما در اصل ۴۴ موفق بودیم؟ نبودیم! آیا به اقتصاد مقاومتی پایبند بودیم؟ نبودیم! متاسفانه دولتی ها این اصول را زیر پا گذاشتند و فرقی ندارد چه دولتی باشد. همه دولت های اخیر بی توجهی کردند و مجلسی ها باید از ابزار نظارتی خود استفاده می کردند  و دولت را واردار به تغییر مسیر کند.

 

وی در ادامه این پرسش پاسخ داد: در مقطعی که این اصل (اصل ۴۴) به اجرا در آمد، دیدیم که بسیاری از کارخانجات و واحد های تولیدی و صنعتی تماما به خودی ها واگذار شد. بی عدالتی اینجا است. تمام دستگاههای نظارتی و بخصوص مجلس باید ورودی جدی در این بخش داشته باشند و حساسیت بخرج بدهند تا اعتماد سازی شود. اعتماد مساله ای مهم است و این مجلس باید بین مردم و نظام اعتماد سازی کند. مالکی ادامه داد: باید بپذیریم که مردم از شرایط فعلی دلخور و ناراضی هستند و برخی از مشکلات مردم رها شده است. مجلس باید از تحویل دادن اقتصاد کشور به افرادی فرسوده و فرتوت جلوگیری کند تا هر بلایی که خواستند بر سر اقتصاد کشور نیاورند.

 

وی با اشاره به انتخاب ریاست مجلس یازدهم گفت: آقای قالیباف آرا خوبی را کسب کردند. البته همه دست به دست هم دادند تا رییس مجلس با قدرت هر چه تمام تری انتخاب شود تا قدرت چانه زنی او در مسائل مختلف بالا برود و ناامیدی در بین مخالفین ما در دنیا بیشتر شود. نمایندگان مجلس تصمیم خوبی گرفتند و این رای و جمع بندی های انجام شده و کنار رفتن کاندیدا ها به نفع آقای قالیباف حرکت خوبی بود و ایشان با اجماعی نسبی از طرف نمایندگان مردم به سمت ریاست مجلس انتخاب شدند.

 

مجلس یازدهم نباید وکیل الدوله و نباید معاند الدوله باشد / حرکت مجلس یازدهم به سمت اقتصادی غیر نفتی و غیر دولتی است

همچنین جعفر قادری نماینده شیراز با توجه به صحبت های رهبرانقلاب درباره اولویت های مجلس یازدهم گفت: مجلس یازدهم باید از حاشیه صرف نظر کند و به متن بپردازد. این مجلس باید مسائل اصلی کشور را در دستور کار خود قرار بدهد همانطور که مقام معظم رهبری اشاره کردند مهمترین مسائل و اولویت ها در شرایط فعلی مسائل اقتصادی و عدالت اجتماعی است.

 

این نماینده افزود: در طول سال های گذشته در این مباحث عملکرد قابل قبولی نداشتیم. البته در خصوص مباحث اقتصادی تاکید باید بر توانمند سازی اقتصاد کشور باشد. درآمد سالیانه کشور از سال  ۹۰ به این سو به شدت کاهش پیدا کرده است و همین باعث شده است توانایی اقتصادی مردم کشور پایین بیاید و قدرت خرید کم شود.

 

وی ادامه داد: ما امروز در مسائل کلان اقتصادی از جمله مسکن و اشتغال و ازدواج جوانان و توجه به اقشار آسیب پذیر معضلات و مشکلاتی داریم. مجلس باید به سراغ این موضوعات محوری برود و این منافع محلی و منطقه ای بر کار مجلس غلبه نکند و تعصبات جناحی وارد کار مجلس نشود. به همین شکل باید بتوانیم ظرفیت های موجود در کشور را شناسایی کرده و بالفعل کنیم.

 

قادری درباره طرح های عمرانی گفت: فعال کردن طرح های عمرانی و ملی با توجه به ظرفیت های بازار سرمایه و سیستم بانکی و حرکت به سمت اقتصادی غیر نفتی و غیر دولتی و حرکت به سمت اقتصادی که به کشورهای منطقه می نگرد ضروری است. همچنین توجه به اقتصاد دانش بنیان که فاصله و شکاف بین کشورهای پیشرفته مختلف با کشور ما را کم می کند باید در مسائل اقتصادی سرعت قابل قبولی داشته باشم. و قادر به تامین انتظارات و توقعات نسل جوان باشیم و بتوانیم به مطالبات آنان در راستای گام دوم انقلاب پاسخ بدهیم.

 

این نماینده در ادامه این گفت و گو گفت: همچنین توجه به حوزه های سیاسی و نظامی در اولویت است باید با تمام توان در این حوزه ها موفقیت های کشور را افزایش بدهیم ما محکوم به حل مشکلات اقتصادی هستیم ویکی از الزامات حل مشکلات داشتن طرح ها و برنامه های بلند مدت است. با طرح های کوتاه مدت نمی توان مسائل و مشکلات ایران را حل کرد. طرح های کوتاه مدت حتی می توانند موجب تشدید مشکلات کشور شوند.

 

قادری با اشاره به صحبت های رهبری درباره تعهد مجلس بر وظایفش و این نکته به چه نقصی در عملکرد مجلس مرتبط است؟ گفت: وظیفه قانون گذاری و وظایف نظارتی مجلس و تعامل با سایر دستگاهها و بازبینی در قوانینی که مغایر با اهداف تبیین شده است و همچنین سبک کردن حجم قوانین موجود مد نظر است. علاوه بر این ها به عقیده من باید به وظیفه نظارتی مجلس توجه ویژه ای داشت. همانطور که اشاره شد که مجلس نباید وکیل الدوله باشد و نباید معاند الدوله باشد از این مجلس انتظار می رود تا همکار خوبی برای دو قوه دیگر باشد و به خوبی از ظرفیت های خود بهره ببرد.

 

مجلس یازدهم با کسی شوخی ندارد / مجلس دهم شان مجلس را رعایت نکرد

عزت الله اکبری تالار پشتی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با راهبرد معاصر درباره ریل گذاری مجلس که در پیام رهبری بود گفت: مهمترین مساله که در پیام های متعدد رهبری نیز آمده است بحث جنگ اقتصادی است که دشمن با ما آغاز کرده و ما باید این جنگ را خنثی کنیم و وضع معیشت مردم خود را متحول کنیم. چون ریل گذاری واقعا با مجلس است و مجلس باید نقشه راهی تهیه کند و دولت آن را اجرا کند.

 

وی ادامه داد: امروز امیدهای زیادی به مجلس یازدهم بسته شده تا این مجلس در نقش نهادی کارآمد ظاهر شود و تمام تلاش ما بر این اساس است و ما خود را به عنوان نماینده و نوکر مردم می دانیم و سعی می کنیم اتفاقاتی که باید رخ بدهد و آنچه که مد نظر رهبری است محقق شود. آقا هر سال تذکراتی دارند ولی در صحنه عمل هر کسی کار خود را می کند و این برای کشور ما خوب نیست و همین باعث می شود که ما ضرر کنیم. در مجلس یازدهم تعارفی با کسی نداریم و کار خود را بلدیم. کار ما از امروز شروع شده و امیدواریم نتیجه عملی تلاش مجلس در زندگی مردم دیده شود.

 

تالارپشتی با بیان اینکه رهبری مجلس را به دقت در بحث معیشتی مردم دعوت کرده است و اینکه این نیز نکاتی برای خود دارد تاکید کرد: معیشت موضوعی کلی است. اگر در خصوص جهش تولید حرکتی جدی داشته باشیم وضعیت مردم در آن مسیر تغییر خواهد کرد و در این صورت است که بخش عمده ای از جوانان بیکار مشغول می شوند و اقتصاد کشور به حرکت در می آید. توان قدرتمندی در داخل کشور وجود دارد. مگر می شود کشوری در عرصه های متعدد قله ها را فتح کند ولی نتواند خودرو بسازد. یا از عهده تولید کالاهای معمولی بر نیاید. این تناقضی آشکار است مگر چنین چیزی ممکن است؟

 

این نماینده تصریح کرد: این مساله نشان می دهد که کار در جایی می لنگد و آن جا دولت و مجلس است. باید کار کردن در کشور اصل قرار بگیر نه حواشی و زدن این و آن و ما امیدواریم که مجلس یازدهم همانطور که از جانب مردم منتخب شده مطالبات مردم را بداند و بداند که چرا توسط مردم انتخاب شده و چرا دیگران به جای آنان منتخب مردم نبودند. این مردم مطالباتی دارند و نمایندگان مردم می دانند که خواسته مردم چیست؟ دولت و مجلس باید کمر همت ببندند و خواسته  های مردم را محقق کنند. کار مجلس باید خروجی داشته باشد و با شعار و حرف و دعواهای زرگری و بی حاصل کاری از پیش نمی رود.

 

نماینده تهران درباره انتقادات وارده به مجلس دهم گفت: وقتی مدیریت و هیات رییسه مجلس این نهاد را در دولت ادقام می کند هر کسی کار انفرادی خود را پیش می برد. مجلس دهم شان مجلس را رعایت نکرد. رییس مجلس زمانی قادر به هر کاری خواهد بود که مجلس در حالت بی حالی باشد و خواسته ها و مطالبات مردم را فراموش کند. این مبحث جدی است و باید در این خصوص کارشناسی شود. ترکیب منتخبی که امروز در مجلس است و آقای قالیباف مورد اعتماد مردم هستند و ما امیدواریم کارها به شکلی عملیاتی پیش برود.

 

به این مجلس بیش از مجلس دهم امیدوارم

همچنین علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره پیام رهبری به راهبرد معاصر گفت: من عقیده دارم مجلس به تنهایی قادر به انجام کاری نیست و ما نیاز داریم تمام ظرفیت های کشور در کنار هم باشند. مجلس باید به اصلاح مسیر های قانونی کمک کند که منظور از ریل گذاری همین است. دومین مورد این است که راهی جز این نیست و ما باید در این مسیر قرار بگیریم. رهبری انقلاب مجددا بر سیاست های اقتصاد مقاومتی تاکید کردند و مسیر سیاستها از همان کانال می گذرد. راهی جز این نیست. اگر چه شاید نتوانیم تمام مسیر را طی کنیم. ولی باید به سرعت عقب ماندگی ها را جبران کنیم و در این مسیر قرار بگیریم.

 

این نماینده در پاسخ به این پرسش که  انتقادات زیادی بر مجلس دهم وارد است از جمله عدم نظارت به عقیده شما مجلس یازدهم چگونه می تواند اشتباهات مجلس دهم را جبران کند؟ گفت: نمی توان مجلس دهم را به صورت کلی و به این شکل قضاوت کرد قطعا این روش منصفانه نخواهد بود. مجلس دهم ضعفهایی داشت که برای من نیز پذیرفته است و باید تلاش کنیم این ضعف ها اینجا کاهش پیدا کند. من معتقد بر این نیستم که مجلس یازدهم اتفاقی فوق تصور ایجاد کند ولی من به این مجلس بیش از مجلس دهم امیدوارم و شخصا حس می کنم شرایط بهتری در این مجلس رقم می خورد چون تلاش فرهنگ و گفتمان جریان انقلاب بر این است که به منافع فردی اهمیت داده نشود و اگر بین منافع ملی و منافع فردی تعارضی وجود دارد این تعارض را به نفع منافع ملی حل شود. بخش قابل توجهی از این نمایندگان این انگیزه و ظرفیت را دارند. افراد مجرب و با تجربه ای در این جمع وجود دارد.

 

وی در پاسخ به این پرسش، ایا وظیفه مجلس یازدهم سختتر از مجلس پیشین خود نمی دانید؟ چون مجلس دهم کلا از ریل خارج شده بود. گفت: یکی از مشکلات بزرگ ما انتقاداتی است که به مجلس دهم وجود دارد همچنین تسلط ۷ ساله جریان غرب گرا در فضای اجرایی کشور که ما را دچار مشکلاتی کرده است همچنین مسائل جاری و مهم کشور چون مسکن و معیشت که به رویاهایی گره خورده است. این فنر در طی ۷ سال جمع شده و از این منظر کار مجلس یازدهم سخت خواهد بود.

 

خضریان درباره توان مدیریت مجلس یازدهم در این شرایط، تاکید کرد: چاره ای جز این ندارد. هم دولت و هم تمام مجموعه هایی که تحت نظارت مجلس هستند باید به خاطر حل مسائل مردم با مجلس همکاری کنند قطعا مجلس رفتار منصفانه ای با آنها خواهد داشت ولی این به معنای کارشکنی با استفاده از قدرت نظارتی مجلس نیست در عین اینکه ما از حقوق مردم کوتاه نخواهیم آمد.

 

نماینده تهران در مجلس با اشاره به انتخاب رییس مجلس گفت: چهارشنبه (۷ خرداد) فراکسیونی برگزار شد تا اگر حرفها و گفته هایی وجود دارد درون فراکسیون اکثریت زده شود و آنجا تصمیم گرفته شد که یک گزینه به صحن بیاید و تلاش شد فضا به سمت وفاق و همدلی برود. آقای حاجی بابایی گزینه اصلی بودند و رای اصلی دیشب در اختیار آقای حاجی بابایی بود که در پیامی تویتری اعلام کردند به نفع آقای قالیباف کنار می روند.

لینک کوتاه : http://www.iranhim.ir/?p=30490

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.