• امروز : یکشنبه - ۱۴ خرداد - ۱۴۰۲
  • برابر با : Sunday - 4 June - 2023
12

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران: مقررات دست و پاگیر در سال ۹۹، ۳۰ درصد افزایش یافته است

  • کد خبر : 30745
  • ۰۹ تیر ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۰
نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران: مقررات دست و پاگیر در سال ۹۹، ۳۰ درصد افزایش یافته است

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: سختگیری‌ها در دولت و مقررات دست و پاگیر در سال ۹۹، ۳۰ درصد بیشتر و سختگیرانه‌تر از سال ۹۸ است، مشکل تمام مراکز استان و شهرستان‌ها انحصار و تمرکز قدرت در تهران بوده و تفویض اختیار خاصی نه به استاندار و نه به هیچ کدام از […]

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: سختگیری‌ها در دولت و مقررات دست و پاگیر در سال ۹۹، ۳۰ درصد بیشتر و سختگیرانه‌تر از سال ۹۸ است، مشکل تمام مراکز استان و شهرستان‌ها انحصار و تمرکز قدرت در تهران بوده و تفویض اختیار خاصی نه به استاندار و نه به هیچ کدام از مدیران استانی داده نشده است.

حسن حسینی امروز، ۹ تیرماه، در نشست خبری با اصحاب رسانه که در تالار همایش‌های نمایشگاه بین‌المللی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: روز دهم تیر به عنوان سنبل روز ملی صنعت و معدن نامگذاری شده، اما تنها روز ۱۰ تیر روز صنعت و معدن نیست، همه روزها روز صنعت، معدن، تجارت، کار، تلاش و امید است. همه ساله مراسم روز صنعت و معدن بین ۱۰ تا ۱۵ تیر برگزار می‌شد که مراسم بی‌نظیری در کشور بود، اما امسال با شیوع ویروس کرونا این امکان فراهم نشد، اگر اوضاع بهتر شود و با رعایت تمام پروتکل‌های بهداشتی، با یک ماه تاخیر در روز ۹ مرداد این مراسم را برگزار می‌کنیم.

وی با بیان اینکه امروز اوضاع اقتصادی ما در ایران بسیار متلاطم است، عنوان کرد: ثبات اقتصادی ما به یک روز نمی‌رسد و نمی‌توانیم برای یک روز هم تصمیم بگیریم. تولید فرآیندی بوده که ممکن است در برخی تولیدات چندین ماه طول بکشد، اما پارامترهای اثرگذار در این فرایند به گونه‌ای است که در کمتر از یک ساعت جابه‌جا می‌شود. این تلاطم هم مربوط به یک بخش نیست، در بخش ارز نوساناتی اتفاق می‌افتد که غیر قابل تحمل است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی بیان کرد: بخش مهمی که دولت در آن سرمایه‌های ملی خود را ضعیف می‌کند، همین تلاطم‌ها و نوسانات در نرخ ارز است. هر زمان رئیس بانک مرکزی مطالبی را عنوان می‌کنند، روز بعد اتفاق می‌افتد و ادامه پیدا می‌کند. یکی از مشکلات دولت این است که تصور می‌کند مردم متوجه نیستند، در حالی که مردم همه چیز را درک می‌کنند، اینکه تحمل می‌کنند به خاطر شرافت، عشق و علاقه است.

حسینی افزود: در بازار مسکن،‌ خودرو و مایحتاج و اقلام مورد نیاز روزانه ما آشفتگی و بی‌برنامگی وجود دارد. ما هنوز نتوانستیم بعد از ۴۰ سال بازار مرغ را ثابت کنیم و هنور شاهد تغییر قیمت مرغ و تخم مرغ هستیم. این مسایل قابل کنترل است و می‌تواند حل و فصل شود، اما یک شرط دارد و اینکه دولت بخش خصوصی خود را به رسمیت بشناسد، تا زمانی که دولت بخش خصوصی را به رسمیت نشناسد و حمایت نکند، امکان ندارد اتفاق خاصی رخ دهد.

تمام اتفاقات بد در اقتصاد ما ناشی از تفکیک بخش خصوصی است

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: تمام اتفاقات بدی که در جامعه ما در حوزه اقتصاد می‌افتد، نشات گرفته از این موضوع است که بخش خصوصی، تفکیک شده است. افکار خاصی در این بخش با توجه به روابط و رانت‌ها، کارهایی را در جامعه انجام می‌دهند که حداقل آن اختلاس‌ها و مسائلی است که در جامعه شاهد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: هر سال دغدغه مسائل اقتصادی و معیشتی مردم وجود دارد، اما پایان سال چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ بحث اجرایی یا اتفاقات دیگر در سایر دستگاه‌ها انجام نمی‌شود، الان بیش از ۹۰ روز از سال گذشته چه اتفاق خاصی رخ داده که انگیزه‌ای برای جهش تولید به وجود بیاید؟ اول سال دلار ۱۱ تا ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان بوده، اما الان به ۲۰ هزار تومان رسیده است.

مقررات دست و پاگیر در سال ۹۹، ۳۰ درصد بیشتر از سال قبل است

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به اینکه سختگیری‌ها در دولت و مقررات دست و پاگیر در سال ۹۹، ۳۰ درصد بیشتر و سختگیرانه‌تر از سال ۹۸ است، تصریح کرد: مشکل تمام مراکز استان و شهرستان‌ها انحصار و تمرکز قدرت در تهران بوده و تفویض اختیار خاصی نه به استاندار و نه به هیچ کدام از مدیران استانی داده نشده است. استاندار استانی مانند خراسان که ۶۰۰۰ واحد صنعتی و ۳۰ میلیون زایر در سال دارد، همان اختیارات استان کوچکی چون کهگیلویه و بویر احمد را دارد. تمام مسائل باید در تهران حل و فصل شود.

حسینی اضافه کرد: در استان ما حداقل تسهیلاتی که نظام بانکی می‌تواند بدهد، ۶ میلیارد تومان است. به تمام مسئولانی که به مشهد می‌آیند گفتیم تمرکززدایی و تمرکزگرایی را کم کنید و قدرت‌های خودتان را بدهید، تهرانی‌ها باید گوشه چشمی به استان‌ها داشته باشند و اختیارات خود را تفویض کنند. رئیس دفتر رئیس‌جمهور در این خصوص قول دادند، اما با وجود اینکه ۵، ۶ ماه از آن زمان گذشته، هنوز اتفاق خاصی در این حوزه رخ نداده است.

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بیان کرد: آنچه که ما به عنوان تشکل‌های بخش خصوصی انجام می‌دهیم، در شان تولیدکنندگان ما که با شرایط بسیار سخت و دشوار کار می‎کنند، نبوده و نتوانستیم در شان آنها اقدامات زیادی انجام دهیم. هر کس در کشور به تولید پشت کند و از سرمایه‌گذاری سالم حمایت نکند، عِرق ملی ندارد.

وی در خصوص اقدامات خانه صنعت، معدن و تجارت استان در زمان شیوع کرونا، گفت: هنگام شیوع کرونا، خانه صنعت و معدن به جد وارد میدان شد، محلول‌های ضد عفونی را آسان در اختیار واحدها از جمله شهرداری، بانک‌ها، تامین اجتماعی و اداره کار قرار داد و توانست پوشش دهد.

تشکیل ستاد پایش‌ رسانه‌ای در استان

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی با اشاره به افتتاح ستاد پایش رسانه‌ای تولید در استان، عنوان کرد: تولید باید توسط رسانه‌ها مرتب پایش شود. اگر جلوی واردات را می‌گیرند، قرار نیست تولیدکننده هر جنس نامناسبی را تولید کند، ما نمی‌توانیم مردم را محدود کنیم که جنس بد بخرند، بنابراین ما نیز باید پایش شویم. همچنین تحت هیچ شرایطی نباید از خودروسازی کشور حمایت کنیم، بلکه باید مورد نقد قرار گیرد، تمام رانت‌ها به این صنعت تعلق می‌گیرد، اما بعد از ۵۰ سال به کجا رسیده است؟ شاید حمایت‌های بی‌دلیل در طول تاریخ علت این وضعیت باشد.

حسینی بیان کرد: یکی از مشکلات اقتصاد ما این است که بانک‌محور و همه ما متکی به بانک‌ها هستیم تا از تسهیلات آنها استفاده کنیم. ۳۵ تا ۴۰ درصد مشکلات حوزه صنعت و تولید به منابع مالی و بانکی مربوط است. بانک‌ها در حال حاضر هدفمند تسهیلات می‌دهند و تمایل به سرمایه‌گذاری ثابت ندارند و بیشتر می‌خواهند پولی که می‌دهند را به سرعت پس بگیرند. بانک‌ها به قدری تسهیلات را سخت کردند که فرد پشیمان می‌شود، بروکراسی و سیستم اداری آنها پیچیده است.

ما در استان شاهد تعطیلی واحدهای صنعتی به دلیل کرونا نبودیم

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا بیشتر در بخش صنوف اثرگذار بوده تا تولید، عنوان کرد: ویروس بر سرمایه ما چندان اثرگذار نبوده، برخی تحت تاثیر قرار گرفتند، اما چندان زیاد نبوده است. ما در استان شاهد تعطیلی واحدهای صنعتی به دلیل کرونا نبودیم، اما شاهد عوارض کرونا در واحدهای تولیدی بودیم.

وی افزود: در استان تا این لحظه کرونا اثر زیادی بر صنعت نداشته، اما عواقبی را به وجود آورده است. ارز حاصل از صادرات را نتوانستند به ما برگردانند، اینکه نرخ ارز افسارگسیخته افزایش پیدا کرد، این بود ‌که ارز حاصل از صادرات تزریق نشد. مورد فوتی نیز در جامعه کارگری نداشتیم و شاید تعداد فوتی‌ها در کل استان در حوزه‌‎های صنعتی  به پنج نفر هم نرسد.

نائب رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران گفت: همکاری و تعاملات بسیار خوبی بین دستگاه قضایی و صنعت بوده، قبل از دستور آقای رئیسی نیز در چند سال پیش زمانی که آقای صادقی دادستان مشهد بودند، نامه دادند که هیچ بنگاه اقتصادی نباید به خاطر بدهی تعطیل باشد. این موضوع از ۵، ۶ سال پیش در مشهد اجرا شده بود، بنابراین از نظر قضایی مشکلی نداشتیم. دستگاه قضایی رویکرد مثبتی نسبت به تولید و صنعت پیدا کرده است.

حسینی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما در استان برای احداث واحد صنعتی، مشکل زمین است، تصریح کرد: ما نباید همه گناهان را به گردن سازمان صمت بیندازیم. وظیفه ذاتی سازمان صمت صدور مجوز است، متولی باید دنبال زمین برود. کسی که می‌خواهد واحد صنعتی را احداث کند، از نظر جغرافیایی برایش مهم است که واحد صنعتی کجا باشد. ۶۰ درصد صنایع استان در محور غرب است و می‌خواهند آنها را آواره کنند. در محور غرب ۵۰ سال پیش یک کارخانه احداث شده، الان می‌گویند باید از آنجا بروند، باید شهر را کنترل می‌کردید. یکی از مشکلات ما در کشور این است که هر دستگاهی به فکر خود و درآمدش است. زمانی مسائل در اقتصاد حل می‌شود که دستگاه‌ها ملی فکر کنند.

در ادامه حسین خانی‌زاده، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت خراسان رضویف اظهار کرد: در سنوات گذشته سعی بر این بوده که بین ۱۰ تا ۱۲ تیرماه، بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن و معرفی واحدهای نمونه انجام شود، اما به دلیل وضعیت کرونا به یک ماه آینده موکول کردیم و در صورتی که اجازه دهند، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در محیط باز برگزار خواهیم کرد.

وی ادامه داد: از اردیبهشت امسال ستاد بزرگداشت در خانه صنعت، معدن فعال شده و تا امروز حدود ۲۰۰۰ ساعت نفر کار کرده و پرسشنامه‌های نزدیک به ۴۰۰۰ واحد نمونه استان ارسال شده که ۱۷۰ پرسشنامه به دبیرخانه بزرگداشت ستاد واصل شده است. از این تعداد برخی به عنوان واحد نمونه بر اساس ضوابط و مقررات برگزیده خواهند شد. واحدهای نمونه کشوری در پایتخت انتخاب می‌شوند، امسال در کل ایران ۳۰ واحد انتخاب شده که یک واحد از استان خراسان رضوی بوده است.

لینک کوتاه : http://www.iranhim.ir/?p=30745

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.