• امروز : یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
کل اخبار 7254اخبار امروز : 0
10

معاون وزیر صمت در راستای تحقق شعار سال مطرح‌ کرد:ایجاد شهرک‌های صنفی و تأمین زیرساخت‌ها توسط بخش خصوصی/ ارائه تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌ بنیان و الکترونیکی کردن فرآیندها

  • کد خبر : 32633
  • ۰۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
معاون وزیر صمت در راستای تحقق شعار سال مطرح‌ کرد:ایجاد شهرک‌های صنفی و تأمین زیرساخت‌ها توسط بخش خصوصی/ ارائه تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌ بنیان و الکترونیکی کردن فرآیندها

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ در این مجموعه اقدامات متنوعی در دستور کار است که از جمله آن‌ها، ایجاد شهرک‌های صنفی، تأمین زیرساخت‌ها توسط بخش خصوصی و مشارکت دادن آن‌ها در تصمیم‌ گیری‌ها قابل اشاره است. به گزارش شاتا به نقل از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی […]

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ در این مجموعه اقدامات متنوعی در دستور کار است که از جمله آن‌ها، ایجاد شهرک‌های صنفی، تأمین زیرساخت‌ها توسط بخش خصوصی و مشارکت دادن آن‌ها در تصمیم‌ گیری‌ها قابل اشاره است.

به گزارش شاتا به نقل از سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، علی رسولیان با اشاره به نامگذاری امسال به‌عنوان سال “تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌ زدایی‌ها” از سوی رهبر معظم انقلاب، افزود: معظم‌ له چند سالی است که پایه و اساس شعارهای سال را مسائل اقتصادی و تولیدی قرار داده‌اند که نشان‌ دهنده جایگاه خطیر مقوله تولید است.

به گفته وی، اشتغالزایی و بهبود معیشت مردم از تولید می‌گذرد، به‌ویژه این‌که از مسیر بخش خصوصی و با مشارکت‌های مردمی محقق شود و تأکید رهبر معظم انقلاب بر مردمی کردن اقتصاد نیز دلالت بر همین موضوع دارد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اضافه کرد: وظیفه اصلی ما، حمایت از صنایع کوچک و متوسط و فراهم کردن شرایطی است تا فعالان اقتصادی بهتر و بیشتر بتوانند به تولید بپردازند؛ به همین دلیل از SME‌ها (بنگاه‌های کوچک و متوسط) حمایت کرده و در عین حال زیرساخت‌های لازم را برای فعالیت‌شان فراهم می‌کنیم.

رسولیان، بروکراسی اداری و تأمین زیرساخت‌ها را از جمله مهمترین مشکلات و موانع در مسیر تولید بخش خصوصی برشمرد و ادامه‌ داد: از آغازین روزهای سال ۱۴۰۰ با تشکیل کمیته‌ای در ستاد سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، از آراء، نظرات و پیشنهادهای بخش خصوصی در همین زمینه استقبال شد.

وی بیان کرد: در این راستا دو نوع پیشنهاد مطرح است که دسته نخست، نیازمند اخذ مجوزهایی از دولت، مجلس و سایر بخش‌هاست. اما دسته دوم موانع و مشکلاتی است که می‌توانیم با استفاده از توان فنی و کارشناسی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی به رفع و رجوع آن‌ها بپردازیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: پیشنهاداتی که در دسته نخست یاد شده می‌گنجد، شامل مشارکت دادن بخش خصوصی در تأمین زیرساخت شهرک‌ها و امکان ایجاد شهرک‌های صنفی است.

رسولیان خاطرنشان‌ کرد: پیشنهاد مشارکت دادن بخش خصوصی در تأمین زیرساخت‌ها، نیازمند انجام اصلاحاتی در بخشی از اساسنامه این سازمان بود که از سوی مجمع مورد تصویب قرار گرفت و در نهایت، پیشنهاد یاد شده به دولت ارائه شد.

وی افزود: با توجه به اثرگذاری کسب‌ و کارهای کوچک در تولید و اشتغال در شهرها و مناطق، پیشنهاد ایجاد شهرک‌های صنفی ارائه شد که مورد موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت و در ادامه مجمع این سازمان متشکل از وزرای امور اقتصادی و دارایی، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه کشور نیز با آن موافقت کردند.

الکترونیکی کردن همه فرآیندها

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه به موانع و مشکلاتی اشاره کرد که در راستای تحقق شعار سال قابلیت رفع آن‌ها از سوی این سازمان وجود دارد و اضافه کرد: نخستین و مهمترین مورد، کاستن از بروکراسی اداری است. به همین منظور طرح الکترونیکی کردن همه فرآیندها درحال اجراست که علاوه بر بالا بردن سرعت انجام کار و شفافیت، یکی از راه‌های مبارزه با فساد به‌شمار می‌رود.

رسولیان ادامه داد: در همین راستا، اکنون همکاران این سازمان در سراسر کشور متعهد شده‌اند تا به شرط وجود زمین و فعالیت در زون‌های مشخص، طی مدت زمان ۲ روز کاری زمین و زیرساخت را به متقاضیان واگذار کنند.

وی تصریح کرد: در همین پیوند، مشوق‌هایی درنظر گرفته شده تا افرادی که بتوانند زودتر از موعد کسب‌ و کارهای کوچک، کارگاهی، صنفی و صنعتی را به بهره‌برداری برسانند، از آن‌ها برخوردار شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از افزایش فاصله بازپرداخت اقساط تسهیلات برای واحدها از زمان واگذاری خبر داد و گفت: این فاصله زمانی که دستکم ۶ ماه درنظر گرفته شده، برای جلوگیری از مواجه شدن واحدها با مشکلات مالی است.

رسولیان همچنین از تفویض همه اختیاراتی که نیازمند تصمیم‌گیری است، به هیأت مدیره‌های استانی این سازمان خبر داد تا در چارچوب صلاح و صرفه کشور به تسریع امور برای فعالان اقتصادی بخش خصوصی بپردازند.

وی همچنین از ارائه مشوق‌هایی برای واحدهایی خبر داد که بتوانند با به‌کارگیری انرژی خورشیدی و پاک به تأمین برق و انرژی بپردازند.

ارائه تسهیلات برای شرکت‌های دانش‌ بنیان

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه به مشوق‌های ارائه شده به شرکت‌های دانش‌ بنیان در مجموعه شهرک‌های صنعتی اشاره و بیان کرد: این شرکت‌ها از ۱۰ درصد مشوق حق بهره‌برداری از زمین برخوردار خواهند بود؛ یعنی زمین را ۱۰ درصد ارزان‌ تر نسبت به سایر شرکت‌ها در اختیار می‌گیرند.

رسولیان افزود: همچنین اقساط بلند مدت تا ۴۸ ماهه برای بازپرداخت تسهیلات آن‌ها درنظر گرفته شده و علاوه بر آن، اراضی بیکار بازپس‌ گرفته شده از واحدها یا زمین‌هایی که به دلیل محدودیت ناچار به مزایده آن‌ها هستیم، با اولویت به شرکت‌های دانش‌ بنیان واگذار خواهد شد.

وی اضافه کرد: با هماهنگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز تسهیلاتی از سوی این معاونت در اختیار شرکت‌های دانش‌ بنیان مستقر در شهرک‌های صنعتی قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از برنامه‌ریزی برای ایجاد یک‌ هزار کارگاه در شهرک‌های صنعتی سراسر کشور در سال ۱۴۰۰ در نقاط تقاضا محور خبر داد که مقرر شده با اولویت در اختیار شرکت‌های دانش‌ بنیان قرار بگیرد.

رسولیان دلیل این مسأله را توان مالی اندک شرکت‌های دانش‌ بنیان عنوان کرد که به همین دلیل نیاز دارند تا در آغاز کار و منفک شدن از مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری یا دانشگاه‌ها مورد حمایت قرار بگیرند.

وی اعمال ۵۰ درصد تخفیف در واگذاری شهرک‌های صنعتی در مناطق کمتر توسعه یافته کشور و همچنین ارائه اقساط بلند مدت برای تسهیلات دریافتی از سوی زنان سرپرست خانوار و کارآفرین حاضر در شهرک‌های صنعتی را از دیگر برنامه‌های این سازمان در جهت تحقق شعار سال برشمرد.

رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از مشارکت دادن بخش خصوصی در تصمیم‌ گیری‌ها و تصمیم‌ سازی‌ها در این حوزه در سال ۱۴۰۰ خبر داد و گفت: مقرر شده تا در هیأت مدیره‌ شرکت‌های استانی این سازمان از وجود یکی از تشکل‌های قدرتمند بخش خصوصی همان استان یعنی اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یا خانه‌های صنعت، معدن و تجارت استفاده شود.

لینک کوتاه : http://www.iranhim.ir/?p=32633

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.