• امروز : پنج شنبه - ۲۸ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 18 July - 2024
کل اخبار 7254اخبار امروز : 0
15

شریعتمداری: ایجاد تقاضا در داخل برای تولیدات موجود بسیار اهمیت دارد

  • کد خبر : 13518
  • ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۴:۴۱
شریعتمداری: ایجاد تقاضا در داخل برای تولیدات موجود بسیار اهمیت دارد

به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری با حضور در نشست فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با بیان اینکه موضوع اشتغال چند لایه است، گفت: مدت طولانی از عمر بیماری اشتغال می گذرد از این رو به موضوعی پیچیده و چندوجهی تبدیل شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت بر همین اساس تصریح کرد: در نظام اجرایی […]

به گزارش ایرنا، محمد شریعتمداری با حضور در نشست فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با بیان اینکه موضوع اشتغال چند لایه است، گفت: مدت طولانی از عمر بیماری اشتغال می گذرد از این رو به موضوعی پیچیده و چندوجهی تبدیل شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بر همین اساس تصریح کرد: در نظام اجرایی کشور، کار به صورت جمعی انجام می شود و احتیاج حمایت و همکاری دولت و بخش های تولیدی وجود دارد و اینکه امروز تولید به عنوان یک عزم ملی شناخته شده در شعار درست است اما در عمل باید دید آیا انجام می شود یا خیر.
شریعتمداری با اشاره به راهکارهای پیشبرد تولید عنوان کرد: ایجاد تقاضا در داخل برای تولیدات موجود بسیار مهم است و قصد داریم این موضوع را حل کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: تولید داخلی دو جا مصرف می شود یکی داخل و یکی خارج که باید مشوق هایی برای آن قائل شد البته ما نیز تلاش خود را می کنیم.
شریعتمداری در ادامه با اشاره به یکی از بازدیدهای خود از واحدهای تولیدی واقع در مرکز شهر تهران گفت: در یکی از این واحدها حضور یافتیم و تولیدکنندگان مختلف وارد شدند و حرف زدند و از مشکلات خود گفتند که متوجه شدیم علیرغم اینکه قوانینی به تصویب می رسد، اما در مرحله اجرا خیلی از آنها باز می مانند مثلا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده از تولیدکننده گرفته می شود اما عوض آن جایی داده نمی شود که تولیدکننده در حال نابودی است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: قوانین نیاز به اصلاح دارند، به گونه ای قوانین تصویب می شوند اما به شکل دیگر اجرا می شوند؛ در حال حاضر می آیند و به شرایط ۱۰ سال گذشته یک واحد تولیدی حسابرسی می کنند که این حسابرسی وضعیت را برای واحد تولیدی بسیار سخت تر می کند چون جریمه می دهند، اگر قرار بود حسابرسی شود همان سال ها باید صورت می گرفت.
شریعتمداری با اشاره به تقویت صندوق های ضمانت صادرات ایران گفت: باید ببینیم این کار به وسیله چه کسی باید صورت گیرد که آن را باید مشخص کنیم مربوط به بخش صنعت و معدن نیز هست باید نقاط گلوگاهی را شناسایی کرد تا سرمایه گذاران گرفتار نشوند و برای سرمایه گذاری محدود نشوند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان برای واحدهای صنعتی و ۲۰ هزار میلیارد تومان برای واحدهای تولیدی کوچک در نظر گرفته شده است که حدود ۳۰ هزار طرح برای دریافت این تسهیلات ثبت نام کرده اند.

**طرح بازسازی صنایع منجر به کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی تولیدات شود
غلامرضا کاتب رئیس فراکسیون اشتغال و حمایت از تولید و عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: برای بخش صنعت در برنامه ششم توسعه احکام بسیار مهمی در مجلس آورده شده که لازم است دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق احکام آن تلاش کنند.
نماینده مردم گرمسار در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: لازم است در پایان سال اول برنامه، طرح نوسازی و بازسازی صنایع که به نحوی منجر به کاهش مصرف و شدت انرژی و آلایندگی و افزایش بازدهی و ارتقای کیفیت تولیدات داخلی رقابت پذیر بشود.
رئیس فراکسیون اشتغال و حمایت از تولید خاطرنشان ساخت: بحث تقویت صندوق های ضمانت صادرات ایران و صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک مورد توجه قرار گیرد تا مشکل تولیدکنندگان حل شود.

**تکلیف تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص شود
احمد همتی نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با اشاره به تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت گفت: تکلیف تفکیک وزارتخانه باید مشخص شود که نیازمند رایزنی فشرده است.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصلاح نظام بانکی عنوان کرد: لایحه مربوطه به کمیسیون اقتصادی رسیده که لازم است با فوریت بررسی شود.

** ظرفیت‌های سیستان و بلوچستان که روی کمربند معدنی کشور واقع شده، مغفول مانده است
علیم یارمحمدی نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به نرخ بیکاری در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: باید به دولت های گذشته برای عدم توجه به حوزه اشتغال منطقه، نمره ۲۰ داد.
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که وزارت صنعت و بازرگانی ادغام شد باعث شد هر کدام از این حوزه ها به نوعی در استان مغفول بماند در حالی که سیستان و بلوچستان روی کمربند معدنی کشور واقع شده و از ظرفیت های آن استفاده نمی شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس خاطرنشان کرد: در ارتباط با صنایع معدنی و اکتشافی و توسعه سواحل مکران که دستور رهبری است، باید حرکتی انجام شود همچنین نرخ بیکاری در کشور ۴۰ درصد است که باید پایین بیاید.

**تزریق پول به استان مازندران تأثیری در ایجاد اشتغال نداشته است
قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات مجلس نهم برای رونق تولید عنوان کرد: مجلس نهم قانون خوبی را در راستای رونق تولید و رفع موانع آن تصویب کرد که بر همین اساس ۴۸۰ میلیارد تومان پول به استان مازندران تزریق شد اما هنوز مشخص نیست این مبلغ چه میزان اشتغال ایجاد کرده است.
نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: طبق بررسی های صورت گرفته این میزان چندان بر تأثیر ایجاد اشتغال نداشته است.

**کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست جهانگیری غیرفعال شده است
عباسعلی پوربافرانی نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه با بیان اینکه حدود یک سال است پهنه معدنی وسیعی در انارک بسته شده که معلوم نیست کی از قرق درمی آید، گفت: شرکتی عنوان کرده تاکنون ۳۱ معدن شناسایی کرده که قصد دارد کار ۳۰ معدن را خودش انجام دهد که این اقدام صحیح نیست.
نماینده مردم نائین، خور و بیابانک در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید بیان داشت: آقای جهانگیری اقداماتی را در این زمینه آغاز کرد که ماه اول و دوم اقداماتی انجام شد اما بعد به فراموشی سپرده شد در حالی که تولیدکنندگان وضعیت بدی دارند.

**بهترین و مؤثرترین حملات تروریستی از طریق مراکز تولیدی است
هادی قوامی با انتقاد از واردات لوله به کشور گفت: بسیاری از لوله ها از چین وارد می شود در حالی که امکان تولید آن در کشور وجود دارد و می توانیم ۸۰هزار تن فولاد آلیاژی تولید کنیم اما برخی به دنبال درآمدهای مالیاتی حاصل از واردات هستند.
به گزارش خانه ملت، نماینده مردم اسفراین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: بهترین و مؤثرترین حملات تروریستی از طریق حملات به مراکز تولیدی صورت می گیرد.

لینک کوتاه : http://www.iranhim.ir/?p=13518

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.